Jeste li znali da je galvanizacija proces nanošenja zaštitnog premaza cinka na čelik ili željezo kako bi se spriječilo rđanje? Najčešća metoda u radnjama za proizvodnju lima je toplo pocinčavanje. Ovo je proces potapanja metalnih dijelova u kupku od rastopljenog cinka kako bi se metal zaštitio.
Ova zaštita se javlja na tri različita načina:
- Premaz cinka, kada je netaknut, sprečava korozivne supstance da dođu do čelika ili željeza ispod.
- Djeluje kao žrtvena anoda, koja je glavna komponenta sistema galvanske katodne zaštite koji se koristi za zaštitu zakopanog ili potopljenog metala od korozije. To znači da ako je premaz izgreban, izloženi čelik ili željezo će biti zaštićeni preostalim cinkom.
- Cink štiti svoj osnovni metal korodiranjem prije željeza.
Dakle, koji projekti od lima zahtijevaju ovakav složeni proces zaštite? U daljem teksu dajemo Vam listu najpopularnijih upotreba pocinčanog lima.
NAJPOPULARNIJE UPOTREBE POCINČANIH LIMOVA
Građevinski projekti: Općenito, najčešća upotreba lima je za komercijalne građevinske projekte. Međutim, specifična upotreba pocinčanog lima uključuje:
- Tende
- Balkoni
- Građevinski okviri
- Nadstrešnice
- Rukohvati
- Ograde
- Industrijske staze
- Stepeništa
- Ulični namještaj
- Potporne grede
- Verande
Elektronika: Kompjuterska kućišta i precizni instrumenti su napravljeni sa premazom cinka jer je otporan na vlagu i rđu.
Ekseri, matice i vijci: Nažalost, proces premazivanja toplim potapanjem previše popunjava matice i vijake koji su 1cm ili manji, što može smanjiti snagu.
Umjesto toga, u ovom slučaju, koristi se elektro-galvanizacija (koja uključuje galvanizaciju, proces u kojem električna struja prolazi kroz fiziološki/cink otopinu s cinkovom anodom i čeličnim vodičem) i nehrđajući čelik. Ove elektro-galvanizirane matice i vijci idu u lake mehaničke proizvode, poput automobila i bicikala.
Cjevovodi: Pocinkovane cijevi zamijenile su liveno željezo i olovo u vodovodima za hladnu vodu početkom 20. vijeka. Očekivani životni vijek pocinkovane vodovodne instalacije je oko 70 godina, u zavisnosti od nečistoća u regionu u vodosnabdijevanju, blizine električnih mreža, debljine cinka i da li su cijevi premazane iznutra i spolja.
Kako bi se produžio vijek trajanja, neke pocinčane cijevi su obložene epoksidnom smolom, koja je materijal dobijen iz nafte poznat po izvrsnoj adheziji, otpornosti na hemikalije i toplinu, te izolacijskim svojstvima.
Nakon Drugog svjetskog rata, pocinčane cijevi zamijenjene su bakarnim i plastičnim cijevima za unutrašnju vodu za piće u kućama, školama i sličnim lokacijama. Međutim, pocinčane čelične cijevi se i dalje koriste za vanjske primjene koje zahtijevaju vrhunsku mehaničku čvrstoću metala, posebno u lošem vremenu.
Oprema za igrališta: Dječja oprema za igru kao što su stalci za bicikle, teretane u džungli i ljuljaške napravljena je od pocinčanog čelika jer je otporna na rđu.
Transport: Automobili i avioni su veliki potrošači pocinčanog čelika, jer ga industrije koriste za:
- Haube
- Blatobrani
- Posude za ulje
- Kočnice
- Krov
- Kućište opruge
- itd.
Ukratko, cink je otporan na koroziju, vlagu, rđu i ogrebotine. Štiti metale tokom transporta, ugradnje i servisa (što nije potrebno često zbog sposobnosti samoizlječenja galvanizacije). Od igrališta i prenosnih računara, do automobila i aviona, ovi projekti ne bi bili mogući bez postojanja procesa toplog pocinčavanja.