Kupci nas često pitaju o razlikama između crnog čelika i svijetlo vučenog čelika. Postoje neke fundamentalne razlike između ove dvije vrste metala. Ove razlike se odnose na način na koji se ovi metali obrađuju u mlinu, a ne na specifikaciju ili kvalitet proizvoda.
CRNI ČELIK
Crni čelik nastaje kroz proces mljevenja koji uključuje valjanje čelika na visokoj temperaturi (obično na temperaturi preko 1000° C), što je iznad temperature rekristalizacije čelika. Kada je čelik iznad temperature rekristalizacije, može se lako te shodno, napraviti u mnogo većim dimenzijama. Crni čelik je obično jeftiniji od svijetlo vučenog čelika zbog činjenice da se često proizvodi bez ikakvih zastoja u procesu, pa stoga nije potrebno ponovno zagrijavanje čelika (kao kod svijetlo vučenog). Kada se čelik ohladi, malo će se skupiti, što daje manju kontrolu nad veličinom i oblikom gotovog proizvoda u odnosu na svijetlo vučeno.
Upotreba: Crni proizvodi poput crnih čeličnih šipki koriste se u zavarivanju i građevinarstvu za izradu željezničkih pruga i L-greda, na primjer. Crni čelik se koristi u situacijama kada nisu potrebni precizni oblici i tolerancije.
SVIJETLO VUČENI ČELIK
Svijetlo vučeni čelik je u suštini crni čelik koji je prošao daljnju obradu. Čelik se dalje obrađuje u mlinovima za hladnu redukciju, gdje se materijal hladi (na sobnoj temperaturi) nakon čega slijedi žarenje i/ili kaljenje. Ovaj proces će proizvesti čelik sa bližim tolerancijama dimenzija i omogućiti širi raspon varijanti završnih obrada površine. Pojam svijetlo vučeno pogrešno se koristi na svim proizvodima, dok se zapravo naziv proizvoda odnosi na valjanje ravnih valjanih limova i proizvoda u koturovima.
Kada se govori o šipkama, termin koji se koristi je „hladna završna obrada“, koja se obično sastoji od hladnog izvlačenja i/ili tokarenja, brušenja i poliranja. Ovaj proces dovodi do viših bodova prinosa i ima četiri glavne prednosti:
- Hladno izvlačenje povećava popuštanje i vlačnu čvrstoću, često eliminirajući potrebu za daljim termičkim tretmanima.
- Tokarenje uklanja površinske nesavršenosti.
- Brušenje sužava opseg tolerancije originalne veličine.
- Poliranje poboljšava završnu obradu površine.
Svi hladni proizvodi pružaju vrhunsku završnu obradu površine i superiorni su u toleranciji, koncentričnosti i ravnosti u poređenju sa crnim čelikom.
Hladno gotove šipke su obično teže za rad od crnog čelika zbog povećanog sadržaja ugljenika. Međutim, to se ne može reći za svijetlo vučeni lim i crni čelični lim. Sa ova dva proizvoda, svijetlo vučeni proizvod ima nizak sadržaj ugljenika i obično se žari, što ga čini mekšim od crnog čeličnog lima.
Upotreba: Projekti u kojima su tolerancije, stanje površine, koncentričnost i ravnost glavni faktori.